Přírodní katastrofy představují devastující a nepředvídatelnou sílu. Nemůžeme je odvrátit, ale můžeme minimalizovat jejich dopady – například na dodávku elektřiny použitím odolných materiálů.
Životy lidí žijících v částech světa, kde hrozí řádění přírodních živlů, jsou neustále v ohrožení. Když dojde k přírodní katastrofě, problém často ještě zhorší výpadky elektrické energie, na které jsme v dnešní době tolik závislí. V tu chvíli patří mezi nejdůležitější oblasti komunikace a nemocniční péče. „Zachování komunikace a dodávky elektřiny může být pro komunitu bojující s přírodní katastrofou zcela zásadní,“ říká profesorka Liz Bentleyová, meteoroložka Královské meteorologické společnosti. Když své domovy musí opustit čtyři miliony lidí, jako se to stalo v roce 2013 během supertajfunu Haiyan, dochází k výpadku elektřiny ve chvíli, kdy ji lidé potřebují nejvíce.
Před 30 lety jsme měli 150 přírodních katastrof za rok. Nyní se tento počet zdvojnásobil.”
Postaveny tak, aby odolaly tajfunu
V červenci 2014 tajfun „Rammasun“, který na Beaufortově stupnici síly větru dosáhl stupně 14, zpustošil čínskou provincii Kuang-tung. Tento silný tajfun povalil více než 80 000 betonových a kovových sloupů elektrického vedení, což mělo za následek nejen velké škody na majetku, ale také výpadky elektřiny na rozsáhlém území. Překvapující však je, že řádění tajfunu odolala skupina plastových sloupů elektrického vedení, které zůstaly pevně stát a v poryvech větru se pouze mírně nakláněly.
Zdevastovaný pás za tajfunem Rammasun
Tajemství nepadajících sloupů
Tajemství nepadajících sloupů elektrického vedení spočívá v novém inovativním materiálu. Tradiční sloupy elektrického vedení se při usazení spoléhají především na svou vlastní hmotnost, která je drží v zemi. Při velmi silných tajfunech však tato pouhá „pevnost“ ztratí odolnost. Naopak pouze sloupy elektrického vedení vyznačující se „pevností“ i „pružností“ mohou silnějším tajfunům odolat. Nové plastové sloupy kombinují obě tyto vlastnosti a tvoří je směs skleněných vláken a PUR vytvořená technikou navíjení vláken.
Naše klima se mění – je na nás, jak se tomu přizpůsobíme a posuneme dále.”
Směrem ke světlejší budoucnosti
Abychom vyřešili problém související s rostoucím počtem přírodních katastrof, pomohli jsme vyvinout mimořádně odolné a ultralehké sloupy elektrického vedení. Jsou několikrát silnější než jiné sloupy a mohou odolat i těm nejextrémnějším podmínkám. Tyto sloupy řeší jeden z klíčových problémů, s nímž se dnes některé regiony potýkají. S měnícím se klimatem zajišťují stabilitu i při velice nepříznivých podmínkách.
Plastové sloupy elektrického vedení, které odolávají tajfunu, samozřejmě nejsou vyrobeny z běžného plastu. Tvoří je velice silný a mimořádně pružný polyuretanový (PUR) kompozitní materiál vyvinutý společností BASF. Ve srovnání s běžnými sloupy elektrického vedení může tento nový sloup vyrobený z Elastolitu®, polyuretanového kompozitního materiálu společnosti BASF, zlepšit svou odolnost proti větru 2,5násobně.
A co víc – vzhledem k tomu, že tento nový plastový sloup elektrického vedení představuje dutý válec, váží jen méně než čtvrtinu hmotnosti stejného typu betonového sloupu. Běžný betonový sloup elektrického vedení váží obvykle 1 100 kilogramů, zatímco plastový sloup pouhých 250 kilogramů, a tak je možné tyto sloupy přenášet a instalovat bez použití těžké techniky. Z hlediska rozestupů při instalaci může tento druh lehkého polyuretanového kompozitového sloupu prodloužit rozestupy mezi jednotlivými sloupy na 120 metrů, zatímco u běžných sloupů elektrického vedení tato vzdálenost činí maximálně 50 metrů. Nejdůležitější na tom však je, že sloupy elektrického vedení společnosti BASF pomáhají usnadňovat život nejvíce ohroženým lidem.