Inteligentna energia

Elektryczność odporna na wpływ sił natury

Zobacz wideo

Please note: You will be redirected to YouTube to watch the video.

Klęski żywiołowe to niszczycielska i nieprzewidywalna siła. Nie możemy ich uniknąć, ale możemy ograniczyć ich skutki – na przykład ich wpływ na zasilanie – poprzez wykorzystanie wysokiej jakości materiałów.

Życie ludzi mieszkających na obszarach, na których występują żywioły, jest nieustannie zagrożone. Kiedy dochodzi do klęsk żywiołowych, utrata dostępu do prądu jeszcze pogarsza problem, ponieważ tak bardzo dzisiaj polegamy na energii elektrycznej. Do najważniejszych obszarów jej zastosowania należą komunikacja i opieka szpitalna. „Dostępność energii elektrycznej może mieć fundamentalne znaczenie dla społeczności zmagającej się z katastrofą, ponieważ pozwala utrzymać komunikację” – mówi prof. Liz Bentley, meteorolog z Royal Meteorological Society. Kiedy cztery miliony ludzi zostają przesiedlone – co miało miejsce podczas super tajfunu Haiyan w 2013 r. – elektryczność zostaje utracona w momencie, gdy jest najbardziej potrzebna.

315km/h
Podczas tajfunu „Haiyan” w 2013 r. zarejestrowano prędkość wiatru wynoszącą 315 km/h – był to najsilniejszy tajfun, jaki kiedykolwiek uderzył w ląd.

Prof. Liz Bentley o potrzebie dostosowania do zmieniającego się klimatu.

30 lat temu mieliśmy 150 klęsk żywiołowych rocznie. Teraz ta liczba uległa podwojeniu”

Prof. Liz Bentley

prof. Liz Bentley

meteorolog z Royal Meteorological Society

Zbudowany, by oprzeć się tajfunowi

W lipcu 2014 r. tajfun „Rammasun” spustoszył prowincję Guangdong w Chinach. Ponad 80 000 betonowych i metalowych słupów runęło pod wpływem potężnego tajfunu, który nie tylko spowodował duże zniszczenia, ale także doprowadził do awarii i braku zasilania dużych obszarów. Zaskakujące jest to, że podczas uderzenia tajfunu grupa plastikowych słupów stała pewnie i tylko „kołysała się na wietrze” pod wpływem tajfunu.

Szlak zniszczenia pozostawiony przez tajfun Rammasun

80000
słupów elektrycznych przewróconych przez tajfun Rammasun w chińskiej prowincji Guangdong w 2014 roku.
0
słupów kompozytowych BASF przewróconych przez ten sam tajfun.

Tajemnica „nieprzewracania się”

Tajemnica „nieprzewracania się” słupów tkwi w innowacyjności nowego materiału. Tradycyjne słupy polegają głównie na swojej wadze, dzięki której zaczepiają się w ziemi i w ten sposób uzyskują oparcie. Jednak podczas bardzo dużych tajfunów ta „sztywność” zmniejsza ich odporność. Tylko słupy posiadające zarówno „sztywność”, jak i „elastyczność” mogą wytrzymać podczas silniejszych tajfunów. Łączące obie te cechy nowe plastikowe słupy są połączeniem włókna szklanego i poliuretanu, powstałym przy wykorzystaniu metody nawijania włókien.

Uszkodzona infrastruktura i przerwy w zasilaniu są częstym zjawiskiem po silnych wiatrach.

Nasz klimat się zmienia – ważne jest, jak się do niego dostosowujemy i jak posuwamy się naprzód”

Prof. Liz Bentley

prof. Liz Bentley

Royal Meteorological Society

W kierunku jaśniejszej przyszłości

Aby rozwiązać problem wynikający ze wzrostu liczby klęsk żywiołowych, pomogliśmy w opracowaniu niezwykle wytrzymałych, ultralekkich słupów. Po zainstalowaniu są one kilkakrotnie mocniejsze od innych słupów i mogą wytrzymać nawet najtrudniejsze warunki. Te słupy rozwiązują jeden z kluczowych problemów, z jakimi borykają się obecnie niektóre regiony. Gdy klimat się zmienia, zapewniają one stabilność nawet w najbardziej nieprzyjaznych warunkach.

Dodatkowo z uwagi na fakt, że nowe plastikowe słupy to wydrążony walec, ich waga to niecałe ćwierć tego, ile ważą słupy betonowe tego samego typu. Waga zwykłego betonowego słupa wynosi na ogół 1100 kilogramów, podczas gdy plastikowy słup waży tylko 250 kilogramów, dzięki czemu może być przemieszczany i instalowany przez ludzi. W przypadku tych lekkich słupów z kompozytu poliuretanu można zwiększyć odległość pomiędzy poszczególnymi słupami do 120 metrów, podczas gdy dla typowych słupów dystans ten może wynosić maksymalnie 50 metrów. Co najważniejsze, słupy BASF ułatwiają życie osobom najbardziej zagrożonym.