Chytrá energie

Dva elektromobily. Jeden globální vzkaz.

Rodina na dvou kontinentech, která se opět sejde po překonání 600 km. Zjistěte, proč vidíme budoucnost elektromobility optimisticky.

Naším cílem v oblasti bateriových materiálů je do roku 2025 zdvojnásobit dojezdovou vzdálenost elektromobilu střední třídy z 300 na 600 km na jedno nabití. Baterie budou o polovinu menší a budou mít delší životnost. Nejlepší zpráva pro řidiče zní, že plné nabití jim zabere jen 15 minut – ne déle než přestávka na šálek kávy. Je možné, že do roku 2025 se vyrobí 5–10 miliónů automobilů s pohonem výhradně na elektřinu. Mnoho z nich bude ukrývat inovované bateriové materiály BASF.

Řídíme budoucnost elektromobility

600km
pro vozidlo střední třídy na jedno nabití
505
Snížení velikosti baterie na polovinu
15minut
doba nabíjení

Kam se dostanete s našimi bateriovými materiály?

Naši vědci čelí některým z největších globálních výzev tím, že za pomoci chemie vyvíjejí a představují stále nová udržitelná řešení. Věříme, že postupný vývoj pokročilých technologií snižování emisí a zvyšující se poptávka po elektromobilech pomohou snížit emise a zlepšit kvalitu ovzduší v celosvětovém měřítku.

Díky nižším emisím se náš svět stane lepším místem pro život, neboť se sníží negativní dopad znečištění ovzduší na život ve městech, což pozitivně ovlivní zdraví obyvatel.

Předpisy na ochranu životního prostředí vydané v evropských zemích, v Číně i v dalších zemích světa budou i nadále představovat základní hnací sílu průmyslového růstu. Jsme si jisti, že když se tyto předpisy spojí s našimi zkušenostmi s vytvářením patentovaných řešení pro čištění vzduchu, pomohou vyřešit některé problémy související se změnou klimatu, s nimiž se společnost v současnosti potýká.“

Jay Yang

Jay Yang

viceprezident Battery Materials v Asii a Tichomoří, Šanghaj, BASF (China) Company Ltd.

Podívejme se do zákulisí naší reportáže, v níž si představíme čínsko-americkou rodinu.

Dědeček Ker žije v Šanghaji a je inženýr na penzi. Jeho syn Richard a vnučka Torrey žijí ve Spojených státech a brzy se přestěhují ze San Franciska do Los Angeles. Proto chtějí tatínek Richard a dědeček Ker malou Torrey trochu potěšit.

Rozhodli se tedy ve svých elektromobilech s pomocí GPS projezdit Los Angeles a Šanghaj a vepsat tak do mapy obou měst povzbudivý vzkaz. Film sleduje cesty Richarda a Kera po jejich městech. Dohromady urazili 600 km, což je vzdálenost, kterou by elektromobil střední třídy měl být schopen ujet na jedno nabití v roce 2025. Pomocí GPS sledujeme jejich cestu městy i to, jak tím do mapy vpisují vzkaz: „Nikdy neztrácej optimismus!”

Pod mikroskopem: výzkum materiálů pro baterie

Při výrobě malých testovacích baterií nanáší laborant pastu katodové hmoty na hliníkovou folii. Odlitý film se potom vysuší a zhutní. Později se z něj stane katoda, kladný pól lithium-iontové baterie.
Obrázek z elektronového mikroskopu: lithium-nikl dioxid, který je součástí katodových materiálů pro vysoce výkonné lithium-iontové baterie.
Laboratorní technik měří tloušťku elektrody po kompresi. Stlačení elektrody zvyšuje její mechanickou stabilitu a homogennost. Také zvyšuje její kapacitu.
Obrázek z elektronového mikroskopu: katodový materiál. Rozdílná velikost jednotlivých hrudek pomáhá k enormnímu zhuštění katody. Vysoká míra fyzického zhuštění vede k vysoké energetické kapacitě. A ta je hlavním předpokladem pro vyšší dojezd elektromobilů.
Laboratorní technik sestavuje v rukavicovém boxu se suchou atmosférou bez přítomnosti kyslíku malou zkušební baterii. Na takovýchto zkušebních bateriích lze zkoumat kvalitu v laboratoři vytvořených katodových materiálů.
Dlouhodobý výzkum malých zkušebních baterií v přísně kontrolovaných teplotních podmínkách: Tyto malé zkušební baterie již poskytují velmi přesná data pro vyhodnocení výkonu baterie elektromobilu po celou dobu její životnosti.
Obrázek katodového materiálu z elektronového mikroskopu: Pórovitý povrch částic hraje rozhodující roli při vývoji technologií rychlého nabíjení elektromobilů.
Mikroskopie atomárních sil je analytická metoda pro zkoumání povrchů. Lze ji využít při zkoumání procesů stárnutí buněk baterie, k němuž dochází při vybíjení a dobíjení. Zjištěné informace pomáhají našim laborantům vyvíjet mnohem odolnější materiály. Všechny analýzy probíhají v rukavicovém boxu (vlevo) v suché atmosféře bez přítomnosti kyslíku.

Jsem velice hrdý na to, jak intenzivně spolupracujeme s univerzitami a výzkumnými ústavy. Naši partneři z vědeckých kruhů nám pomáhají prozkoumávat nové koncepty pro bateriové materiály budoucnosti.“

Dr. Andreas Fischer

Dr. Andreas Fischer

Ředitel pro výzkum bateriových materiálů, Ludwigshafen, BASF SE

Osobně si myslím, že klíčem našeho úspěchu jsou zákazníci a jejich specifické potřeby. Díky blízké spolupráci jsme s nimi a pro ně schopni vyvinout na míru uzpůsobené katodové materiály“

Dr. Markus Hoelzle

Dr. Markus Hoelzle

Ředitel pro vývoj bateriových materiálů, Ludwigshafen, BASF SE

Každodenní kontakt s našimi klíčovými zákazníky v Koreji a Japonsku nám umožňuje lépe pochopit jejich potřeby a vyvíjet inovativní technologie, jež zlepší kvalitu vzduchu, který dýcháme.“

Yohko Tomota

Yohko Tomota

specialista výzkumu a vývoje, Battery Materials Laboratory, Amagasaki, BASF Japan Ltd.

Ve společnosti BASF se soustředíme na neustálé zlepšování výkonnosti a kvality. Jsme hrdí na svá špičková řešení procesních technologií a věříme, že v budoucnu budeme schopni svou výrobní kapacitu i nadále rozšiřovat.“

Yuji Ueda

Yuji Ueda

zástupce ředitele výroby BASF TODA Battery Materials a ředitel pracoviště v Onodě, BASF TODA Battery Materials LLC

Inovujeme, abychom uspokojili rostoucí poptávku po udržitelnějších řešeních. Díky aktivnímu řízení portfolia urychlujeme vývoj udržitelných bateriových materiálů. Z mého pohledu to podporuje mobilitu, která je šetrnější k životnímu prostředí.“

Dr. Dirk Voeste

Dr. Dirk Voeste

Ředitel pro strategii udržitelného rozvoje, Ludwigshafen, BASF SE

Related Content

Vývoj baterií, které budou řídit budoucnost

Vědci z Laboratoře pro výzkum bateriových materiálů v japonském Amagasaki pracují na zlepšení výkonu baterií.

Lepší výkon, nižší emise

Cenou za zvýšenou mobilitu jsou rostoucí emise. Lidé sice jen tak nezpomalí, ale chemie nás může dostat z bodu A do bodu B s menší uhlíkovou stopou.

Je čas změnit směr

Mobilita v 21. století vyžaduje inovace. Objevte města a technologie, které ukazují, jak můžeme čelit jedné z největších výzev tohoto století.